Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Bieszczady - doskonały pomysł na spędzenie czasu wolnego dla aktywnych

Ciężko mówić o Bieszczadach inaczej, aniżeli o miejscu bajecznym, zagadkowym i zupełnie ujmującym swym malowniczym pięknem. Kraina ta jest doskonałą ofertą dla ludzi szukających oddechu od codziennego zgiełku i miejsca na niezapomniane wakacje 2014.


Bieszczady
Author: Yadis-Art
Source: www.flickr.com
Gdy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni ukazują się gładkie grzbiety górskie, zarośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i rzadko spotykany w skali kraju element bieszczadzkiego pejzażu. Są one usytuowane powyżej linii lasów, dlatego też każdy wycieczkowiec może do woli rozkoszować się tutejszymi wspaniałymi krajobrazami.

Do najbardziej słynnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z niezwykłym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, a także z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (1346 m n.p.m), w słoneczne dni zobaczyć można oddalone o ponad dwieście kilometrów miniaturowe łańcuchy Tatr.

Bieszczady charakteryzują się nie wyłącznie fantastycznymi widoczkami, ale także niepowtarzalną dziką przyrodą.

Chcesz zobaczyć opisywany problem z innej perspektywy? Jeśli tak, to najlepszym sposobem byłoby kliknięcie w ten link. W tamtym miejscu zweryfikuj szczegóły (https://kasprowicza13.pl/oferta).

W karpackiej puszczy zamieszkują niedźwiedzie brunatne, gromady wilków, okazałe jelenie karpackie i trzymające się na uboczu cudowne żubry i rysie. Do najbardziej ciekawych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, okazały orzeł przedni a także puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Sądzi się, że na terenie Europy żyje wyłącznie 600-800 par tych niezwykle pięknych osobników. Pośród zwierząt oswojonych powinno się zwrócić uwagę na górskie konie huculskie.

Jeżeli intryguje Cię ciąg dalszy hotel kasprowy naszego tematu zachęcamy do kolejnego artykułu, który znajduje się pod poniższym linkiem. Tam rozwieją się wszelkie Twe niepewności.

W przeszłości te malutkie, lecz wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niesłychanie pomocne przy transporcie i pracy w niekorzystnych górskich warunkach. Rasa huculska po długim okresie zapomnienia aktualnie znów staje się sławna, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych pięknych koników (szerzej o tym - pod tym odnośnikiem).
Teren, który cechuje się najogromniejszymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną pod postacią Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najcenniejszych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perły architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i wyróżniają się smukłymi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego typu podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić też na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.


Wśród najbardziej interesujących bieszczadzkich miejscowości wyróżnić trzeba Lesko, określane bramą Bieszczad. W mieście o niezwykle bogatej, wielokulturowej przeszłości mieści się mnóstwo ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia NMP z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w naszym kraju. Powinno się też odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i wyróżniająca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (więcej na temat Bieszczad). Ciekawostką jest fakt, iż w tutejszym klasztorze na zesłaniu był prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy mieści się też cerkiew oraz kilka starych łemkowskich zagród. Innym znanym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk znajdujący się nad Jeziorem Solińskim. Wyróżnia go urzekające położenie, porządnie przygotowana baza sportowo - rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie określane też Bieszczadzkim Morzem, powstało na skutek budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka wczasowiczów niezwykle malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.


Author: k.s.