Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Czy opłaca się współcześnie podsiadać wyższe wykształcenie?

W dzisiejszych czasach nie brakuje ludzi z wyższym wykształceniem. Często słyszy się, że w Polsce mamy więcej ludzi z dyplomem, niż w innych państwach Europy. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda - rzeczywista sytuacja jest mniej optymistyczna. W Polsce na dzień dzisiejszy posiadamy około trzydzieści dziewięć procent ludzi z dyplomem wyższej uczelni. Na tle Unii Europejskiej nie jest to nic nadzwyczajnego. W wielu państwach zdarza się, że połowa ludności posiada wykształcenie wyższe. Przykładem może być tutaj Irlandia, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent.
uniwersytet
Author: Maryland GovPics
Source: http://www.flickr.com
Mimo to w Polsce także dochodzi dzisiaj do sytuacji, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż robotników fizycznych. W Polsce nierzadko osoba z wyższym wykształceniem ma dużo mniejsze szanse dostania dobrze płatnej pracy, niż osoba pracująca fizycznie. Bardzo ciężko jest pośród absolwentów kierunków humanistycznych. Bez pracy jest wielu filologów, historyków, socjologów. W przypadku, gdy uda im się znaleźć pracę, nieraz jest to zajęcie nieopłacalne, nierzadko kompletnie niezwiązana z ukończonym kierunkiem studiów.
Więcej naLiczni socjologowie pracują na infolinii, czy w pozostałych branżach tego rodzaju, gdzie nie da się rozwijać swoich zainteresowań. W takiej sytuacji ciężko wykonywanie pracy na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach najczęściej nie znoszą wykonywanego zawodu.

nauka
Author: U.S. Embassy Tel Aviv
Source: http://www.flickr.com
O wiele lepszą sytuację mają w Polsce fachowcy. Wystarczy wyszukać w internecie frazę “praca spawacz” i zobaczyć jakie są wynagrodzenia w takich zawodach. Spawanie jest często ciężką czynnością, wymagającą dużo cierpliwości. Proces ten polega na stopieniu elementów jakiegoś materiału, aby ponownie części te ze sobą połączyć. W procesie spawania zwykle daje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia lukę między łączonymi elementami. Działanie takie wymaga szerokiej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości rozmaitych substancji. Istnieje wiele miejsc, gdzie można nauczyć się spawania. Warto pomyśleć nad zrobieniem takiego kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć opłacalną pracę. Ludzi posiadających konkretny fach w ręku ciągle poszukuje się na rynku pracy.