Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Czym jest windykacja? Czy to zjawisko jak egzekucja komornicza? Co warto dowiedzieć się na ten temat?

Coraz więcej Polaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, oferowana jest bowiem wielka ilość różnych kredytów, pożyczek i chwilówek. Wszystko to jest najlepsze, póki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie jesteśmy w stanie terminowo oddawać pożyczonych pieniędzy. W tego rodzaju sytuacji może dojść do windykacji, jednak musimy mieć na uwadze, że windykacja nie jest tym samym, co egzekucja komornicza.

windykacja
Author: Andrius Repsys
Source: http://www.flickr.com
Chociaż najbardziej ważny cel zdaje się być podobny, czyli odzyskanie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na zupełnie innych prawach. Windykacja rzeczywiście to rodzaj mediacji pomiędzy dłużnikiem a osobą albo instytucją, jaka zaoferowała pożyczkę (więcej: zobacz kompletną propozycję pod adresem).

Jeśli masz ochotę poznać więcej, to przejrzyj kluczowe informacje. Odnajdziesz je na nowej witrynie, którą umieściliśmy pod poniższym linkiem.

Bardzo często musi opierać się na dialogu oraz negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje konkretną jednostkę lub firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi natomiast wszystko, by dobrowolnie podpisał on ugodę. Dzięki temu realny jest kompromis, jaki uwzględnia potrzeby i możliwości jednej, jak i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, że osoba, która chce odzyskać swoje pieniądze powinna zwrócić się do firmy windykacyjnej, która na jej wniosek (zobacz mikropożyczka dla samozatrudnionych) będzie kontaktować się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, jakie są oczywiście pomniejszone o prowizję. To na pewno wygodne, gdyż taki klient nie musi zajmować się całym procesem osobiście. Istnieją dwie najbardziej powszechne rodzaje windykacji. Pierwsza z nich to polubowna, czyli polega na wysyłaniu monitów oraz regularnym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniądze. Kolejna jest bardziej konkretna - sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, to firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd może zarządzić zwrot dóbr, natomiast do akcji wkracza komornik.długi
Author: Kat R
Source: http://www.flickr.com
Dla dłużnika jak najbardziej zawsze najbardziej odpowiednim wyjściem jest windykacja polubowna, gdyż istnieje szansa, że będziemy w stanie dogadać i nie popaść w następne kłopoty. Warto także pamiętać, że jednocześnie wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej, ostatecznie zależy na odzyskaniu należności. W taki sposób więc będą dokonywać wszystkiego, aby dłużnik był w stanie spłacać swoje zobowiązanie, chociażby w ratach. Jak więc widzimy windykacja nie jest tak restrykcyjna jak egzekucja komornicza, ponieważ w jej trakcie dłużnik ma szansę, żeby bez sądu zwrócić pieniądze.