Coraz więcej Polaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, oferowana jest bowiem wielka ilość różnych kredytów, pożyczek i chwilówek. Wszystko to jest najlepsze, póki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie jesteśmy w stanie terminowo oddawać pożyczonych pieniędzy. W tego rodzaju sytuacji może dojść do windykacji, jednak musimy mieć na uwadze, że windykacja nie jest tym samym, co egzekucja komornicza.

Author: Andrius Repsys
Source: http://www.flickr.com
Jeśli masz ochotę poznać więcej, to przejrzyj kluczowe informacje. Odnajdziesz je na nowej witrynie, którą umieściliśmy pod poniższym linkiem.
Bardzo często musi opierać się na dialogu oraz negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje konkretną jednostkę lub firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi natomiast wszystko, by dobrowolnie podpisał on ugodę. Dzięki temu realny jest kompromis, jaki uwzględnia potrzeby i możliwości jednej, jak i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, że osoba, która chce odzyskać swoje pieniądze powinna zwrócić się do firmy windykacyjnej, która na jej wniosek (zobacz mikropożyczka dla samozatrudnionych) będzie kontaktować się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, jakie są oczywiście pomniejszone o prowizję. To na pewno wygodne, gdyż taki klient nie musi zajmować się całym procesem osobiście. Istnieją dwie najbardziej powszechne rodzaje windykacji. Pierwsza z nich to polubowna, czyli polega na wysyłaniu monitów oraz regularnym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniądze. Kolejna jest bardziej konkretna - sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, to firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd może zarządzić zwrot dóbr, natomiast do akcji wkracza komornik.

Author: Kat R
Source: http://www.flickr.com