Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Wielkopolski?

Każdy, kto chciałby odbyć wędrówkę do miejsc, gdzie rozpoczęły się dzieje państwa polskiego, powinien zaplanować co najmniej długi weekend w Wielkopolsce albo wybrać ten region na urlop dwa tysiące czternaście. Niezwykłe odkrycia dokonane przez archeologów na tym obszarze przyczyniły się do sporego powiększenia wiedzy o historii Polski. Przypuszczalnie, że dzięki dalszym badaniom poznamy jeszcze mnóstwo interesujących szczegółów o tym obszarze.

Bazylika sanktuarium, Licheń
Author: Arcadiuš
Source: http://www.flickr.com
Do najbardziej ważnych wielkopolskich miast należą Poznań i Gniezno. Poznań to stolica Wielkopolski i zarazem znaczące centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturowe i turystyczne zachodniej części kraju.

Czy przeczytane tu wiadomości uważasz za ciekawe? Jeżeli tak, to więcej zobaczysz w ofercie (http://osadanaochodzitej.pl/), która także niewątpliwie okaże się nęcąca.

W sercu urokliwej, poznańskiej starówki znajduje się Stary Rynek z renesansowym ratuszem, z którego wieży trykają się koziołki, będące jednym z paru symboli miasta. W ratuszu jest Muzeum Historii Miasta Poznania.

Prócz tego przy Starym Rynku znajdują się przepięknie odrestaurowane kupieckie kamienice, Studzienka Bamberki, czarujące fontanny, a także barokowy kościół farny pod wezwaniem św. Stanisława. Najbardziej starą częścią Poznania jest Ostrów Tumski. Wznosi się tutaj fantastyczna katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miejsce to stanowi kolebkę państwa polskiego i Kościoła, jak również nekropolię Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Przemysła II. W podziemiach bazyliki do dziś uchowały się relikty przedromańskie i romańskie. W Poznaniu warto także zobaczyć kompleks rekreacyjny dookoła jeziora Malta - https://eccoholiday.com/region/malta/ - i Nowe Zoo. Najcenniejszym zabytkiem Gniezna jest bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia, w której odbywała się koronacja polskich królów jest autentycznym skarbem o skali europejskiej. Na szczególną uwagę zasługują niesłychanie cenne Drzwi Gnieźnieńskie opowiadające historię życia św. Wojciecha oraz jego relikwie, umieszczone w prezbiterium, we wczesnobarokowym relikwiarzu. Kalisz określany jest najstarszym miastem w Polsce, bowiem wspominano o nim już w II wieku n.e.. Do najcenniejszych zabytków Kalisza można zaliczyć: kościół ojców franciszkanów z relikwiami błogosławionej Jolenty, katedra świętego Mikołaja i Państwowy Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.

Wśród innych interesujących wielkopolskich miejscowości warto wyróżnić Kórnik ze cudowną siedzibą Działyńskich, w której zgromadzono bogate zbiory biblioteczne i pamiątki narodowe. Kórnicki zamek otoczony jest Arboretum, z najbogatszą w Polsce kolekcją drzew i krzewów (ok. 3000 gatunków i odmian). Warto też zajrzeć do Rogalina, gdzie znajduje się późnobarokowo – klasycystyczna rodowa chata Raczyńskich, ze znakomitą kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Do pałacu przylega park francuski i angielski z pomnikowymi dębami. W pobliskim Puszczykowie odwiedzić można nadzwyczaj ciekawe muzeum, które znajduje się w domu, w którym mieszkał popularny pisarz i obieżyświat Arkady Fiedler. Nagromadzono tam dzieła autora i pamiątki z jego ekspedycji. W Szreniawie jest inny atrakcyjny obiekt muzealny – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego, które na swym obszarze ma mniej więcej 20 000 eksponatów. Nie można ominąć również Ostrowa Lednickiego, gdzie obejrzeć można fragmenty palatium Mieszka I. Punktem obowiązkowym jest też Wielkopolski Park Etnograficzny wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Do innych wielkopolskich fascynujących skansenów należą: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Skansen w Russowie, Skansen w Mrówkach, Skansen Pszczelarski w Swarzędzu, Skansen w Wolsztynie i Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Podczas pobytu w Wielkopolsce należy zobaczyć też pałac w Racocie z popularną Stadniną Koni, pałac w Pawłowicach ze cudownym, w znacznej mierze oryginalnym wyposażeniem, zamek w Rydzynie z bogatym wystrojem sztukatorskim i rzeźbiarskim, zespół pałacowo – parkowy w Czerniejewie oraz dwór w Koszutach wykonany w sposób dający złudzenie, że ktoś tutaj mieszka. Jeżeli udamy się na poszukiwanie śladów bytności Adama Mickiewicza w regionie wielkopolskim, natrafimy na pałac w Śmiełowie, gdzie poeta przebywał w tysiąc osiemset trzydziestym pierwszym roku. Na pamiątkę jego bytności zrobiono tu poświęcone mu muzeum. Ładnym zabytkiem utrzymanym w stylu francuskiego renesansu jest zamek w Gołuchowie. Obiekt otacza park o charakterze arboretum, a nieopodal znajduje się jedyna w Wielkopolsce zagroda żubrów. Naszej uwadze nie może ujść także przecudowny pałac myśliwski w Antoninie wzniesiony dla rodziny Radziwiłłów. Dwukrotnie przebywał tu Fryderyk Chopin i aby uwiecznić te odwiedziny co roku odbywa się tutaj festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Wśród najważniejszych wielkopolskich miejsc pielgrzymkowych wymienić możemy zwłaszcza sanktuarium w Licheniu, gdzie jest cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Do najistotniejszych obiektów w Licheniu należą bazylika, kościół pw. św. Doroty, kamienna Golgota i pomnik Jana Pawła II. W sanktuarium utworzono bardzo dużo malowniczych alejek z kapliczkami i pomnikami o charakterze religijnym. Innymi znanymi miejscami pielgrzymkowymi są: Kalwaria Skulska z Droga Krzyżową, Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, Bazylika na św. Górze obok Gostynia, Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, Droga Krzyżowa w Ujściu i Kolegiata w Szamotułach. W Wielkopolsce znajduje się także wiele urokliwych wykonanych z drewna kościołów, między innymi w Tarnowie Pałuckim, Słopanowie, Bralinie, Wierzenicy, Wełnie, Dolsku, Gułtowych i Słupcy.Najbardziej wartościowym przyrodniczo rejonem w Wielkopolsce (polecany serwis) jest Wielkopolski Park Narodowy, który powstał w celu ochrony polodowcowego krajobrazu. Podsumowaniem wszystkich cennych pozytywów naturalnych Parku jest Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach.


Author: k.s.