Obowiązek wycenienia wartości własnego przedsiębiorstwa pojawia się najczęściej w sytuacji otrzymania przez jej właściciela początkowej oferty sprzedaży swojego biznesu. W takim momencie właściciel musi zdecydować czy zaproponowane mu warunki transakcji są dla niego dobre, co nieuchronnie prowadzi do pytania „Ile rzeczywiście jest warta moja firma?”. Teraz chciałabym omówić praktyczne aspekty wyceny zakładu jako etapu procesu jego zbycia.

Author: Chris & Karen Highland
Source: http://www.flickr.com
Gdy wejdziesz na oryginalny materiał, ujrzysz, że ma pokrewne informacje na ten temat - te dane wciągną Cię zupełnie.
zwyczajnym działaniem podczas dokonywania zmian struktur prawnych przedsiębiorstw. Przeróżnego rodzaju wycen dokonuje się również przy okazji tworzenia skonsolidowanych sprawozdań finansowych do wycenienia wartości godziwej aktywów. Wycena może być również częścią zabezpieczeń udzielanego przez bank kredytu. Wyceną firmy można też nazwać proste wyliczenia porównawcze wyników własnej firmy w stosunku do wyniku i wartości spółek giełdowych, które może dokonać praktycznie każdy, kto ma informacje o rynku kapitałowym a także giełdzie. Niestety przydatność tych wszystkich wycen do właściwego poznania wartości przedsiębiorstwa w etapie zbycia jest nie wielka.
Jest to spowodowane tym, że wartość przedsiębiorstwa można oceniać w inny sposób a główną kwestią, którą trzeba zawsze w pierwszej kolejności włączyć dokonując wyboru metod wyceny jest jej zamiar.
Jeśli pasjonuje Cię tego rodzaju tematyka, zerknij pod link tam zawarte również Cię niezwykle zaciekawi. Nie czekaj zatem i kliknij tu!
Podpatrując od kilku lat praktykę biznesową mogę odnotować, że całkiem inaczej ocenia się wartość firmy dla celów księgowo- podatkowych, inaczej w celu wprowadzania akcji spółki do obrotu giełdowego a jeszcze inaczej przy szukaniu dla firmy inwestora strategicznego. Czytaj: więcej tu.

Source: pixabay