Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Jastrzębia Góra - chętnie wybierany cel wypraw na wczasy 2014

Morze, Jastrzębia Góra
Author: HoaX_pl
Source: http://www.flickr.com
Klif w Jastrzębiej Górze od dziesiątek lat z jednej strony stanowi jej największą atrakcję, którą należy ochraniać, z drugiej jednakże przeszkodę w dostępie do Bałtyku. W przeszłości problem ten starano się rozwikłać budując wieżę wyciągową, która przewoziłaby turystów na dół i w górę. Wieża funkcjonuje 5 lat, przewożąc rocznie ok. sześćdziesiąt tysięcy ludzi. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym drugim roku runęła, w następstwie niszczącej działalności morza i dziś na plażę prowadzi trzysta stromych schodów. Osoby, którym przechadzka po stopniach sprawia kłopot, mogą skorzystać z plaży na zachodnim krańcu miasta lub znajdujących się dalej na zachód – ostrowskiej i karwieńskiej.

Do najbardziej słynnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z cudownym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w słoneczne dni zobaczyć można oddalone o ponad 200 km mikroskopijne łańcuchy Tatr.
Morze, Jantar
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Tę olbrzymią moc, jeden z najbardziej rewolucyjnych przełomów minionego stulecia, da się jednak wykorzystywać także do dużo mniejszych celów, szczególnie teraz, gdy kluczowym elementem Internetu stała się tak zwana Web 2.0 – grupa wszelkiego gatunku stron, których zawartość kreowana jest przede wszystkim przez zwykłych ludzi. Teraz z łatwością da się zamieszczać w sieci pamiętniki, obrazy, teksty, muzykę – nie mając nawet zasadniczej znajomości konstrukcji stron internetowych. Dotyczy to wszystkiego – również na tyle banalnych rzeczy, jak zamieszczenie wiadomości o stworzonym przez siebie pensjonacie nad morzem. W sąsiedztwie Jastrzębiej Góry mieści się Przylądek Rozewie, do niedawna spostrzegany za skrajny, północny punkt Polski.

Warto zobaczyć tutejszą latarnię morską, której wysokość to blisko trzydzieści trzy metry. Jest to najstarsza tego rodzaju budowla na polskim wybrzeżu. Obiekt jest dostępny do zwiedzania, a oprócz znakomitej panoramy z jego szczytu, możemy obejrzeć w środku wystawę przedstawiającą ewolucję latarni morskich od starożytności po dzień dzisiejszy. U stóp latarni znajduje się maszynownia a także 2 pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik upamiętniający objęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 r. Przy okazji można wyjść na spacer po okolicznym Rezerwacie Przylądka Rozewie oraz zobaczyć niesłychanie śliczną kamienną plażę. Do najbardziej cennych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie.

Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perły architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i charakteryzują się wąskimi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego typu podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas. Pośród najciekawszych bieszczadzkich miejscowości wyróżnić warto Lesko, nazywane bramą Bieszczad. W mieście o niesamowicie bogatej, wielokulturowej przeszłości znajduje się bardzo dużo ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia NMP z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Powinno się także odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i charakteryzująca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (więcej na temat Bieszczad).

Ciekawostką jest fakt, że w tutejszym klasztorze na zesłaniu był prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy znajduje się również cerkiew oraz parę starych łemkowskich zagród. Innym popularnym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk leżący nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go malownicze położenie, bardzo dobrze przyszykowana baza sportowo - rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie nazywane także Bieszczadzkim Morzem, powstało w wyniku budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka turystów wyjątkowo malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.