Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Kiedy masz prawo do refundacji za bilet lotniczy?

Lotnisko
Author: Benson Kua
Source: http://www.flickr.com
W zakresie obowiązków przewoźników lotniczych w sytuacji spóźnienia, zagubienia lub zniszczenia bagażu odpowiedzialność bierze Konwencja Montrealska. Jest to regulacja, zgodnie z którą pasażer posiada pełne prawo wymagać odszkodowania w wysokości ponad 5000 zł. Właściwe odszkodowanie za opóźniony lot wydane w określonym terminie należy do obowiązków przewoźnika. Otrzymanie zwrotu kosztów jest zależne od kilku ważnych czynników i to pokrzywdzony pasażer wyjaśnić swą sytuację. Tak samo jak w każdym innym środku komunikacji płacimy za tanie, średniej klasy i droższe bilety lotnicze, które w stosownych do ceny standardach przetransportują nas z jednego na drugi punkt.

Kilka miesięcy temu miałam pojechać na ważną konferencję. Bardzo szybko udało mi się z załatwieniem wszelkich formalności. Byłam sporo wcześniej na krakowskim lotnisku, odprawę przeszłam bez problemów, a warunki pogodowe były świetne. Mogłam się więc zrelaksować. Gdy jednak nadeszła godzina lotu, a w eterze cisza, nieco zaczęłam się martwić.

Okazało się, że wylecimy później niż zapowiadano. Pogoda u nas i na miejscu konferencji wciąż była dobra i nie miała się zmienić. Pomyślałam, nie jest tak źle, jeśli spóźnienie będzie miało godzinę to się jeszcze nic się nie stanie. Niestety, po trzech godzinach nic się nie zmieniło. Sfrustrowana przedzwoniłam do organizatorów spotkania, przeprosiłam i postanowiłam wrócić do domu.

Wkrótce przeszłam się do biura obsługi klienta.
samolot
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Odszkodowanie nie przysłuży się tym pasażerom, którzy zostali poinformowani o tym co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Niesprzyjające warunki atmosferyczne również potrafią przyczynić się do paraliżu lotniczego (np. erupcja wulkanu). Również i w tym „wypadku” posiadaczom biletów nie zostanie przyznane odszkodowanie.

Gdy podróżnik zorganizuje zamienny lot to również tutaj – co brzmi logicznie – nie możemy starać się o rekompensatę za problemy w trakcie podróży. Zwroty za bilety następują w dwóch przypadkach: anulowania lotu i wyprzedaniu większej niż planowana ilości miejsc. W tej drugiej sytuacji podróżnik ma prawo zamówić sobie alternatywny lot. Przyjęcie zwrotu uniemożliwi z reguły ustalany przez firmę lot. Warto więc w takich sytuacjach wykalkulować co się bardziej opłaca. Bez wątpienia trzeba tego rodzaju sprawy sprawdzić jeszcze przed wyruszeniem na lotnisko, bo wtedy lepiej będziemy się orientowali w swoich prawach i w tym, co możemy zrobić. Dzięki temu też będziemy mieli pewność, że nasza podróż przebiegnie w mniejszym stresie, bo im wspanialej znamy własne prawa, tym łatwiej przychodzi nam ich pilnowanie. Tak identycznie jak lepiej będzie nam się podróżowało, jeżeli od razu zapoznamy się także z naszymi obowiązkami w czasie lotu - pełen artykuł na http://www.flyandi.pl/.