Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Kto wciąż zwiedza świat autostopem?

Podróż autostopem jest obecnie postrzegana jako oznaka pewnego wariactwa. Wielu postrzega dzisiejszych autostopowiczów jako ludzi, którzy balansują na krawędzi zdrowego rozsądku lub popełniają błędy młodości.
Nie zawsze tak było. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej istniała wszakże książeczka autostopowicza, co czyniło legalnym i zachęcało do podróży tą drogą. Jakiś czas temu sytuacja się zmieniła.

Jeśli zaciekawił Cię ten tekst, bez ociągania przeczytaj dodatkowo inne warte zerknięcia materiały - niewątpliwie także Cię zaintrygują.

Autostopowicze nie są już witani przez kierowców szczerym uśmiechem, a raczej zdziwioną miną.


Wciąż jednak istnieją podróżni, którzy jazdę autostopem cenią sobie dużo bardziej niż koleją czy samolotem. I tacy, którzy „podróż za jeden uśmiech” uważają za wyłączną sposobność na zwiedzenie kawałka świata. Brak dostatecznych funduszy na zakup biletu na samolot jest przecież jednym z głównych pretekstów do stanięcia przy trasie i czekania w ufności, że miły kierowca zatrzyma samochód.


zniszczony w zniszczarce papier
Author: Sh4rp_i
Source: http://www.flickr.com


Trzeba przyznać jednak, że jazda autostopem zrobiła się trudna. Ludzie w całej Europie stali się chyba bardziej nieufni i sceptyczni. Nie wydaje się, że jest to kwestia kilku ostatnich lat, bo dekadę temu sytuacja była dość podobna. Bywa, że autostopowicze czekają pół dnia z nadzieją na podwózkę i długo nie przemieszczają się nawet o metr. Kiedy jednak życzliwy człowiek zatrzyma obok nich auto, przeważnie ciekawa konwersacja wynagradza trudy wyczekiwania godzinami w słońcu i słocie.


Oczywiście podróż w taki sposób wiąże się również z zagrożeniami. Nie można przewidzieć, czy człowiek po drugiej stronie szyby (dotyczy to i kierowcy, i autostopowicza) z pewnością\na pewno ma dobre plany i powinno się czuć wówczas bezpiecznie.
Przy jeżdżeniu autostopem trzeba uważać. Bardziej niż w czasie korzystania z innych środków transportu. Garstka zapalonych wciąż autostopowiczów to wie. I ten fakt nie może stanie ich powstrzymać przed nieprzewidywalnym podróżami.