Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Na jakie czynniki zwrócić uwagę Plan treningowy - istotne aspekty

sport
Author: Materiały prasowe
Source: Sport-shop.pl
Osoba, która kiedykolwiek uprawiała kulturystykę zdaje sobie sprawę, że skuteczny plan treningowy to podstawa. Wyznaczenie celów treningu, oraz wybór odpowiednich ćwiczeń, ich konfiguracji i intensywności pozwala na zoptymalizowanie efektów treningu oraz umożliwia ocenę postępów.

Tak jak w większości dziedzin sportowych, także w kulturystyce, trening musi być podzielony na etapy, w granicach których spełniane będą określone cele, np. zwiększanie masy mięśniowej czy poprawianie siły. Wytypowanie celów wpływa na konfigurację treningu, czyli dobór środków poprzez które chcemy je osiągnąć. Na przywołaną specyfikację składają się takie elementy jak:

- liczba sesji treningowych w ujęciu tygodniowym,

- kolejność realizacji ćwiczeń,

- wykorzystane obciążenie,

- ilość serii realizowanych w trakcie jednego ćwiczenia,

- ilość powtórzeń wchodzących w skład pojedynczej serii,

- długość odpoczynku między następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia
Author: iStock.com
Source: iStock.com
Odpowiednie zbilansowanie treningu , a także jego konsekwentna realizacja stanowią bardzo istotne segmenty, ponieważ umożliwiają harmonijny rozkład obciążeń na wszystkie grupy mięśniowe oraz przeciwdziałają przemęczeniu pojedynczej grupy mięśni.
Tak samo istotnym czynnikiem jest dostosowanie treningu do własnej wydolności. Nie każdy organizm odpowiada tak samo na bodźce treningowe, co powoduje rozbieżności w osiąganych efektach, a może także skutkować przetrenowaniem, a w niektórych przypadkach kontuzją.

Ułożenie optymalnego planu treningowego może okazać się za trudne, zwłaszcza dla początkującego. W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach aby osobiście rozpisać swój trening, możemy skorzystać z pomocy trenera lub zlecić ułożenie planu firmie, która zawodowo tworzy plany treningowe. Dzięki temu nasz trening będzie prawidłowo zaplanowany a nam nie zostaje nic innego jak zabrać się za jego wykonywanie.