Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Na wakacje 2014 nad polskim morzem - zdecyduj się na Świnoujście

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, usytuowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie czterdziestu czterech) niewielkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście leży nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Posiada status popularnej miejscowości rekreacyjnej i uzdrowiska, z chęcią wybieranego na wczasy nad morzem Bałtyckim. Świnoujście to też istotny port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.


Świnoujście, latarnia
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Chwałą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości mniej więcej dziesięciu kilometrów (trzy przecinek siedem kilometra na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m.. Plaża nieustannie się poszerza na skutek cofania się morza, czego wynikiem są również niegłębokie kąpieliska.

W okresie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia należą do najbardziej ciepłych w naszym kraju. Warto też zaznaczyć, że świnoujska plaża na wyspie Uznam corocznie otrzymuje certyfikat „błękitnej flagi”, co oznacza, że spełnia ona wysokie wymogi dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest bardzo dobrze zagospodarowane – na wczasowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port ma do zaoferowania także rejsy statkami białej floty.

Świnoujście zachwyca zwłaszcza architekturą typową dla morskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście są dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat 20. XVIII w. oraz dzielnicy nadmorskiej z lat 40. XIX w. położonej pomiędzy świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną unikalne okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana promenada to miejsce słynne wśród zwiedzających. Mieszczą się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, puby, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najważniejszych obiektów Świnoujścia należą przede wszystkim: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., która współcześnie funkcjonuje, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z tysiąc dziewięćset dwunastego roku oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych należy wyróżnić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP z XV w., kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Pośród historycznych obiektów związanych z portem morskim warto zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, a także Falochron Zachodni i Wschodni.

Malownicza panorama Świnoujścia roztacza się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m).

Zainteresował Cię ten tekst? Odwiedź polecany serwis www (http://www.coraltravel.pl/Egipt/Sharm%20El%20Sheikh/hotel/ROYAL_ALBATROS_MODERNA/19943/40-260852-24FF.html), a odkryjesz więcej informacji na omawiany wątek, które na pewno Cię zainteresują.

Interesującym miejscem jest też Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Utworzono tu ekspozycję poświęconą historii miasta i prezentującą stare urządzenia nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej mieści się jedyne w Polsce Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status kurortu Świnoujście zyskało w wyniku wykrycia na jego terenie źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania odpowiednich urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się w szczególności choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z uzdrawiających masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, zatem zadziwiającego, że Świnoujście bije rekordy, jeśli chodzi o rezerwacje na wypoczynek dwa tysiące czternaście (oferty w Świnoujściu).

Pośród najważniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wymienić trzeba Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.


Do najbardziej cennych przyrodniczo terenów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka około 140 gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto fragment wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma unikatowymi gatunkami roślin, m.in. zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, m.in. na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym terenie występuje też bardzo dużo pomników przyrody, w szczególności stare dęby i cisy. W trakcie pobytu w Świnoujściu należy udać się na piechotę lub rowerem do nieodległych niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.