Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Najpopularniejsze rodzaje PIT-ów

Dostępne są różnorodne rodzaje deklaracji podatkowych, które co roku wszyscy zarabiający muszą wypełniać, by rozliczyć się ze swych dochodów. Wszystkie PIT-y różnią się od siebie oraz są wypełniane w odmiennych przypadkach, większość z nich odróżnia się za sprawą źródeł dochodów, toteż warto przyswoić chociaż podstawowe informacje o każdym z nich.
Wśród nich znaleźć można PIT o numerze 36, bądź też 37, które wypełnia się w określonych przypadkach.


sklep z książkami
Author: Folio Books
Source: http://www.flickr.com


Pierwszą z nich jest najczęściej składana deklaracja - PIT 36, którą składa się w przypadku rozliczania ze źródeł dochodów rocznych. Dotyczy ona jednak tylko dochody opodatkowanie w odpowiednio skali 18% i 32% i jest przeznaczona zarówno dla PRacowników, jak i pracodawców, emerytów i rencistów. Zwykle PIT 36 dotyczy między innymi prowadzenia pozarolniczej działalności, jak również najmu, dzierżawę i źródła przychodów zza granicy. Co ważniejsze - można rozliczyć PIT 36 online, przy pomocy odpowiednich, w pełni bezpiecznych programów, które posiadają prosty system obsługi i wysyłają uzupełnioną już deklarację wprost do właściwych placówek. W momencie gdy małżonkowie chcą rozliczać się wspólnie, chociaż jedno z nich musi spełniać określone warunki, by móc rozliczać się przez PIT 36.
PIT 37 z kolei dedykowany jest osobom, które rozliczają się z "fiskusem" z dochodów z tytułu m.in. stypendiów, praw autorskich, umów zleceń wykonywanych osobiście lub też wynagrodzeń związanych ze służbą i stosunkiem pracy. Co ważniejsze - istnieje możliwość, aby uzupełnić PIT 37 online za pomocą programów stworzonych specjalnie do tegoż obowiązku. W 2017 roku deklarację trzeba złożyć do ostatniego dnia kwietnia.