Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Nordic walking i ruch na świeżym powietrzu

W czasach, gdy przychodzi nam niekiedy z przymusu tkwić naprawdę bardzo wiele czasu w bezruchu, przy pracy siedzącej, nad dokumentami, przed ekranem komputera, zyskuje na wartości każda forma ruchu, jaką możemy wykonywać. Mało prozdrowotna, jednak nadal istotna okazuje się porcja aktywności, której wymaga chociażby wysprzątanie mieszkania. Ale jeśli idzie o walory zdrowotne, dużo bardziej rozsądnie oddać się innym dyscyplinom – porządkowanie i czyszczenie obciążają krzyż, stawy i w inny sposób boleśnie nadwerężają i tak przemęczone kawałki naszego ciała.


Nordic walking, park, spacer
Author: Złoty Potok
Source: Złoty Potok
Kiedy zatem poczynamy odczuwać złe efekty biurowej pracy, należy błyskawicznie zabrać się do zmian. Stopniowo, by nie przyspieszyć powiększających się kłopotów. A jeśli kłopoty nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka, starczy taki test: stańmy na nieugiętych nogach i wykonajmy skłon do podłogi. Dało się położyć na ziemi całość dłoni? Tylko czubki palców? A może nie potrafimy dotknąć palcami nawet kostek? Jeśli dotykamy rękoma do stóp, nie jest tak źle, ale jeśli ciało od nadmiaru bezruchu zesztywniało do tego stopnia, że nie możemy dobrze się pochylić, wróży to tylko problemy.

nordic walking
Author: Nordwalk
Source: Nordwalk
Jedną z niezbyt radykalnych, a bardzo korzystnych dyscyplin sportowo-rekreacyjnych, jest nordic walking. Wymaga mniej niż jogging, jest dużo bardziej korzystna niż tradycyjne maszerowanie, a przy tym nie wymaga wydatku poważniejszego, niż na dobrane do nordic walkingu kijki – maksymalnie kilkaset złotych. Spacer nordycki ćwiczy nie tylko uda i łydki, biodra i niższą partię kręgosłupa, lecz również ręce, klatkę piersiową i cały ten znieruchomiały fragment ciała, który, jeśli tylko jest nadal w stanie efektywnie się poruszać, po paru dniach okaże się dalece bardziej sprawny, niż byśmy mogli się spodziewać.

Tym, którzy zrozumieli, że czas na trochę odmiany, choć bez wypływania na szeroką wodę, polecany jest nordic walking. Może być rewelacyjny też dla osób w podeszłym wieku, którzy nie dadzą rady już biegać, nie lubią albo nie dadzą rady jeździć rowerem. Aby jednak nie popełniać prostych błędów i możliwie najlepiej wykorzystać potencjał tej znakomitej formy aktywności, bardzo dobrze jest pójść na kurs nordic walking, jaki pomoże nam dostrzec zalety tego niewymagającego, a dobroczynnego sportu.