Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Opony

ciężarówka
Source: flickr.com
Zarówno technologie rolnicze jak i przemysłowe rozwijają się dość dynamicznie za sprawą ogromnego zapotrzebowania na coraz bardziej wymagający sprzęt. W rolnictwie i w przemyśle pojawiają się coraz bardziej specjalistyczne maszyny, które wymagają dopasowanych do różnorakich zastosowań podzespołów. Jedną z głównych rzeczy, na które zwraca się uwagę w urządzeniach rolniczych i przemysłowych są opony. Ponad to warto wiedzieć, jakie elementy należy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Aby rozjaśnić nieco tę kwestię, proponujemy poznać najistotniejsze kryteria wyboru opon do samochodu osobowego.Przede wszystkim, skąd zasadniczo wiedzieć, że potrzebujemy nowych opon.

BMW
Author: tomx992
Source: http://www.sxc.hu
Obecnie wiele modeli opon posiada specjalny wskaźnik zużycia bieżnika. Gdy na całej szerokości bieżnika zobaczymy lity pas gumy, to znaczy, że musimy niezwłocznie zmienić ogumienie. Tego typu ułatwienie mają produkty marki Dębica oraz Barum. Opony w pojazdach rolniczych przeznaczone do upraw międzyrzędowych będą nieco inaczej projektowane aniżeli te przeznaczone do orki, czy do transportowania. Tak więc osoby zajmujący się gospodarstwem mają do wyboru opony rolnicze o bardzo wąskich przekrojach, które zabezpieczą możliwie jak najmniejsze straty w uprawach, zaś do orki posłużą raczej szersze opony.

Natomiast do transportu należałoby użyć opon szerokich. Różnorodne zastosowania narażają sprzęt na odmienne uszkodzenia techniczne. Z tego względu opony rolnicze powinny być zróżnicowane z uwagi na to na to, czy są przeznaczone do pojazdów słabszych, mocniejszych, czy do pojazdów ze zróżnicowanym napędem. Rozpoznawanie wielkości ogumienia zwykle nie powoduje sporych kłopotów. Jest kilka miejsc, gdzie zawsze znajdzie się oznaczenie mówiące o rozmiarze ogumienia.

Jednym z tych miejsc jest oczywiście opona, na większości modeli oznaczenie można znaleźć na boku opony. Poza tym symbolu tego można poszukiwać również w pobliżu wlotu paliwa, a także we wnętrzu części aut. Informacja ta na pewno znajdzie się również w książce serwisowej pojazdu. Należy również pamiętać, że w przypadku auta nabytego w salonie ogumienie zawsze jest odpowiednio dobrane. Natomiast kupując auto od innej osoby należy pamiętać o skontrolowaniu, czy ogumienie właściwe dopasowane. Prawidłowo opony waży się zaraz po wymianie.

Przyczyną wibracji bywają także kłopoty mechaniczne bądź niedokładnie ustawiona zbieżność kół. Maszyny przemysłowe również wymagają określonego typu ogumienia. Wyprodukowanie takiego elementu może wymagać czasem ogromnej ilości tworzywa i specjalnych urządzeń. Stąd też opony przemysłowe, których koszt sięga nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za sztukę. Taki koszt dotyczy jednak zazwyczaj wielkich wywrotek wykorzystywanych przy wyrobiskach, których pojemność jest ogromna. Część opon musi wytrzymać spore obciążenie, przy utrzymaniu nieznacznych wymiarów – jak w przypadku opon stosowanych w dźwigach, czy większych naczepach (sklep). W celu ograniczenia obciążenia wykorzystuje się wówczas większą ilość kół, które mają na celu równomierne rozmieszczenie obciążenia. Opony do tego rodzaju urządzeń są także produkowane ze specjalnego rodzaju gumy, w technologii innej niż tej stosowanej dla opon do aut osobowych.