Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Podstawowe dokumenty w małym przedsiębiorstwie

Każdy kto prowadzi jakąkolwiek firmę, nieważne czy usługową czy też produkcyjną, musi kupować oraz czasem sprzedawać przeróżne dobra. Mogą być to półwyroby, surowce czy inne obiekty potrzebne do prowadzenia działalności. Oczywiste jest, iż od każdych tych działań należny jest stosowny podatek (dla przykładu VAT ale również podatek od dochodu).
księgowość
Author: sanchezcl
Source: http://www.sxc.hu
Biznesmen rozliczający się w sposób uproszczony, to znaczy za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów ma obowiązek na koniec roku podatkowego zrealizować tzw. spis z natury, czyli zestawienie wszystkich obiektów użytkowanych w działalności firmy.

Przypadł Ci do gustu nasz artykuł? Zatem gorąco zapraszamy (http://kancelaria-mackowiak.pl/porady-prawne/odszkodowania-dla-przedsiebiorcow) do kolejnych naszych postów, które będą o bliskiej dziedzinie.

Będzie on obejmować również surowce, półwyroby i towary handlowe jakie rzeczywiście znajdują się w posiadaniu przedsiębiorstwa w dniu w którym wykonywany będzie spis z natury.

Podobny obowiązek ma przedsiębiorca kiedy otwiera nową działalność lub rezygnuje z działalności, wtedy jest to jeden z dokumentów potrzebnych do zamknięcia działalności. Jednak tego rodzaju zaświadczenia wystawia się względnie rzadko - dokładnie w paru powyższych wypadkach. Większość osób wie że tenże dokument wystawia się na początku a także końcu działalności, ale nie wszyscy wiedzą że również w razie zmiany udziałowca.
księgowość
Author: Times Square PR
Source: Times Square PR
O wiele częściej wystawianym zaświadczeniem jest nota korygująca. To faktura wystawiana w przypadku kiedy oryginalna faktura zawiera błędy.

Jeżeli pozostajesz otwarty na świeże dane na opisywane zagadnienia, to przenieść się do portalu, a odnajdziesz w tamtym miejscu ważne wiadomości, które okażą się bardzo potrzebne.

Ustawodawca założył, że tym rodzajem dokumentu można poprawić pomyłki w adresie, nazwie dostarczyciela, adresie dostawy lub sposobie zapłaty tak, żeby dokument oddawał stan rzeczywisty. Notę korygującą wystawia się na przykład wtenczas gdy kontrahent w czasie okresu rozliczeniowego dokonał rozszerzenia umowy i wynika z tego zmiana płatności, a faktura jakiej to dotyczy była już opłacona.

Prowadzenie działalności związane jest z ciągłym podejmowaniem różnorodnych decyzji. Czasami prezes przedsiębiorstwa może upoważnić pracownika do konkretnych działań. Część z nich nie potrzebuje formy pisemnej, starcza polecenie ustne. Jednak są i takie czynności, które potrzebują formy pisemnej. Zazwyczaj jest to możność dokonywania transakcji na koncie firmowym, lub pozostałych czynności wykraczających poza typowe obowiązki mające związek z realizowaną pracą. Ażeby wszystko było zgodnie z prawem, wystarczy w wyszukiwarce wpisać: pełnomocnictwo wzór, a otrzymamy gotowy do wypełnienia wzór dokumentu.