Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Przyrządy zabezpieczający, czekany. Wszystko do wypraw górskich

Wspinaczka to ciężki sport, lecz na pewno jest to interesująca przygoda i wędrówka nią dostarczy nadzwyczaj dużo przyjemności. Na rynku osiągalnych jest dużo różnorodnych gatunków sprzętów asekuracyjnych. Dzięki tarciu między tymi urządzeniami a liną asekuracyjną, lub zakleszczeniu linki w przyrządzie jest możliwość bez większego wysiłku uniemożliwić upadek wspinacza, lub osobiście zjechać na lince. Dokonując wyboru przyrządu należy się inspirować obrębem jego zastosowań a nie tylko jedynie kosztem i tym, czy nam się podoba.

wspinaczka
Author: sunriseOdyssey
Source: http://www.flickr.com
Poniektóre przyrządy współpracują wyłącznie z linami o dokładnie wskazanych średnicach. Po należytym zestawieniu narzędzia z linką i karabinkiem powstaje skutecznie skuteczny system asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to baza zarówno w czasie wspinaczki w skałkach, jak i ujarzmiania najwyższych grzbietów - przykłady sprzętu asekuracyjnego. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to perfekcyjne rozwiązanie w skałach i w trakcie wspinaczki sportowej. Dla początkujących i ludzi szukających solidności dostępne są trochę bardziej powiększone, lecz przez to proste w obsłudze akcesoria.Jednym z zasadniczych ekwipunków wspinaczkowych jest czekan. Jest to narzędzie wszechstronne, służy do wspinaczki, wyrąbywania stopni w lodzie, jako laska do podpierania, do blokowania w trakcie ześlizgnięcia się, również do asekuracji. Poza tradycyjnymi, wielofunkcyjnymi czekanami są czekany (dodatkowe info) specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, jakie mają krótsze, wygięte stylisko, oraz głowicę pozbawioną łopatki - ciekawe odmiany czekanów.

wspinaczka na szczyt
Author: tsuru_g4
Source: http://www.flickr.com
Stylisko sporządzone jest ze stali, czy też stopów aluminium, niekiedy z drzewa, może być zatopione po części, albo zupełnie kauczukiem, albo półproduktem sztucznym dla zapewnienia lepszego chwytu i izolacji termicznej. Zazwyczaj ma u dołu ostrze do wbijania w śnieg, oraz pętlę zakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana. Głowica skonstruowana jest najczęściej ze stali węglowej, lub stopowej, rzadziej ze stopów aluminium lub tytanu. Standardowe czekany z jednej strony głowicy posiadają grot a z drugiej łopatkę. Ponieważ grot niszczy się najszybciej wprowadzono modułową budowę głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.