Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Udane wakacje na Kaszubach

Jeśli byśmy chcieli oznaczyć precyzyjne granice krainy kaszubskiej, przypuszczalnie zadanie to się nie uda. Kaszuby to rejon kulturalny, a nie historyczny, w związku, z czym nie możemy z całą pewnością ustalić, dokąd sięgają.
Jedno nie ulega jednakże dyskusji – na ich terenie występują jedne z najśliczniejszych zakątków w naszym kraju: plaże, lasy i jeziora. Wyjątkowo bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i istotą jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.


Krajobraz, Kaszuby
Author: Szymon Nitka
Source: http://www.flickr.com
Niezmiernie rozległy i zawierający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w urzekającym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają 1906 r., kiedy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w XVIII-wiecznej chałupie podcieniowej zakupionej od zamożnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie okazów, ale również kultywowanie kaszubskich tradycji i rzemiosła.

Najbardziej zasłużeni twórcy skansenu spoczywają aktualnie na wzgórzu, na terenie muzeum. Dziś obiekt zajmuje dwadzieścia dwa hektary i gromadzi niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z 1876 r. (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza wyposażono w tradycyjne sprzęty. Utworzono też sporo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i równocześnie najcenniejszym obiektem w skansenie jest drewniany kościół świętej Barbary z około tysiąc siedemsetnego roku, który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. W trakcie odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Oprócz tego odbywa się tutaj bardzo dużo ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, m.in. obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Trzeba wspomnieć, że Wdzydze Kiszewskie to także fantastyczne miejsce na wakacyjny wypoczynek, bowiem dysponuje przeróżną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad warto udać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie serwowane są specjały lokalnej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą warto zwiedzić. Z pewnością powinno się zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów działający od ponad 100 lat jest udostępniony do zwiedzania i do zaproponowania szeroki wybór produktów ozdobionych w charakterystycznym, kaszubskim stylu. Znane są też Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najcenniejszym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu zachowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Interesującym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Aby całkowicie docenić piękno urzekającego krajobrazu Kaszub, należy spędzić tu chociażby kilka dni, a podczas trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (329 m n.p.m.). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Ogromną atrakcją przyrodniczą jest także ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, określany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną pod postacią rezerwatu krajobrazowego w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku.

Serdecznie zalecamy te informacje do przejrzenia. Znajduje się tutaj dużo cennych porad, które warto wykorzystać w swoim życiu.

Rzeka ma tutaj niezwykle różnorodny przebieg, a sam zakątek charakteryzuje się szczególnym pięknem. Wybierają na wczasy dwa tysiące czternaście Kaszuby należy zaplanować pieszą wyprawę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie ujrzeć można wspaniały, stromy klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim będącym pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Ponieważ jednak po innych, stworzonych już krainach zostały najróżniejsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – zastosował je, aby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Wiele przydatnych informacji oraz opcji noclegowych można znaleźć na stronie .


Author: k.s.
Tags: