Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Ustka - propozycja na wakacje dwa tysiące czternaście

Ładnie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający także wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym nietrudno o komfortowe pokoje gościnne. Ustka, bo o niej mowa to również interesujące zabytki i obiekty muzealne jak również sprzyjający mikroklimat i cudowne warunki naturalne. Właśnie te argumenty powodują, że Ustka należy do istotnie najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze przyjeżdżali tutaj, żeby leczyć choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, również nerwicę.Dla gości szukających w Ustce zdrowia, wybudowano zakład przyrodoleczniczy, nazywany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją rolę do teraz, będąc równocześnie wspaniałym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej.

Zrobisz krok naprzód, jeżeli zobaczysz, co ma praktyczna oferta (uroczysko7stawow.pl/spa-by-loccitane/day-spa). Sprawdź, że naprawdę informacje na niej umieszczone są ważne.

Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, niedaleko wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez utalentowanego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była nadzwyczaj duża. Proponowano tutaj nie jedynie kąpiele lecznicze, ale także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, też okłady, kompresy i masaże.

Obecnie, prócz atutów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie rozległa i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców z pewnością ucieszy fakt, iż w Ustce funkcjonuje Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni wychowawcy oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i mają do zaproponowania sporo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (pełne informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się urokliwa panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce zapewne zachwyci amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd udać w rejsy turystyczne (więcej na Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do dnia dzisiejszego bez większych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Interesującym obiektem jest także Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w 1867 r.. Obiekty te, określane także Czerwonymi Szopami, funkcjonowały w przeszłości, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Trzeba też zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej obrazującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie wyjątkowe sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Wśród usteckich zabytków sakralnych należy wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się nadzwyczaj cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo interesujących wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tzw. „Krainę w Kratę”, gdyż na ich terenie znajduje się mnóstwo przykładów starego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ślicznym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wycieczkę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W okolicach Ustki mieści się również inna znana atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie występują ruchome wydmy oraz bajecznie położone, przybrzeżne jeziora. Należy wybrać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.


Author: k.s.