Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Uzdrowiska w Polsce

Jednym z popularniejszych uzdrowisk w naszym kraju do końca Drugiej Wojny Światowej było uzdrowisko niemieckie. Jak to bywa na Dolnym Śląsku historia ta jest złożona, ale przez to niezwykle interesująca. Polanica-Zdrój przez istotną część swego istnienia była wioską, najprzód należącą do książąt śląskich a następnie posiadaczami dóbr byli Jezuici.

Hotel SPA Villa Alina w Polanicy Zdroju
Author: www.villaalina.pl
Source: www.villaalina.pl
O znajdujących się w okolicy kwaśnych źródłach zdawano sobie sprawę już w XVI w., czyli w okresie kiedy władali osadą Jezuici. Wspomniano o nich w opisie Ziemi Kłodzkiej, niemniej jednak nie były one wykorzystywane do leczenia. Z zapisów wynika iż była owa woda przedmiotem sprzedaży.

Przełomem dla wioski był rok kalendarzowy 1873, tj. rok połączenia Niemiec. Od tego okresu wieś Polanica-Zdrój została uzdrowiskiem. W trzydzieści lat później kuracjusz miał możliwość przebierać spośród dziesiątki hoteli swój ulubiony hotel Polanica Zdrój (poznaj więcej). Z początkiem XX w. uzdrowisko ma swe "złote czasy". Dzięki skutecznej reklamie podróże do Polanicy-Zdrój zrobiły się niezwykle popularne. W 1933 roku zostaje opublikowany przewodnik w języku polskim dla kuracjuszy. Podobna sytuacja trwała aż do Drugiej Wojny. Uzdrowisko zyskało międzynarodową popularność. Po Drugiej Wojnie miejscowość uzyskała prawa miejskie.

Obecnie Polanica-Zdrój oferuje turyście nieźle rozwiniętą sieć szlaków pieszej turystyki. Można spacerując nimi podziwiać drzewa świerkowe oraz młodsze, zasadzone planowo lasy bukowe. Ze względu na lokalizację w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój jest wyśmienitym miejscem dla wypoczynku tak weekendowego jak też letniego. Gościem kurortu była między innymi pani Maria Dąbrowska.Podgórski klimat jest wyjątkowo sprzyjający tym z nas którzy usiłują rzucić palenie bądź borykają się ze schorzeniami układu oddechowo.

Uważasz, że wspomniane informacje są absorbujące? Świetnie, zatem z pewnością szczegóły tu akcesoria do autobusów umieszczone także Cię zainteresują.

Warto zatem planując letnie wojaże wpisać w Google wyrażenie: hotel Polanica Zdrój. Interesujące jest to, iż kurort jest prekursorem w dziedzinie chirurgii plastycznej. Powstał tu pierwszy w Naszym kraju szpital o tejże specjalności (sprawdź ofertę hotelu i spa w Polanicy Zdrój).

Kolejną nowinką - tym razem językową - jest kontrowersja językowa dotycząca nazwy owej miejscowości. Mianowicie do 1925 roku niemiecka nazwa osady pisana była z błędem ortograficznym "Zdrój-Polanica", odwrotnie niż zostało to uniwersalnie przyjęte.