Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Wymarzone wakacje w Sopocie

Sopocka plaża
Author: maciekbor
Source: http://www.flickr.com/
Miasto Sopot funkcjonuje zarówno, jako miejscowość turystyczna jak i miejscowość lecznicza. Jego identyfikatorem jest molo spacerowe – najdłuższy pomost nadmorski, który został wykonany z drewna w Europie (512 m). Świnoujście wzbudza zachwyt zwłaszcza architekturą charakterystyczną dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice.

W mieście mieszczą się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat dwudziestych osiemnastego wieku oraz dzielnicy nadmorskiej z lat czterdziestych dziewiętnastego wieku położonej pomiędzy świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną unikatowe okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana droga spacerowa to miejsce znane pośród turystów. Mieszczą się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno. Prześliczna panorama Świnoujścia roztacza się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (sześćdziesiąt osiem metrów).

Atrakcyjnym miejscem jest także Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Stworzono tutaj ekspozycję poświęconą historii miasta i przedstawiającą stare aparaty nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej znajduje się jedyne w naszym kraju Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Najważniejszą organizowaną w Sopocie imprezą jest Sopot Festival, podczas, którego na estradzie Opery Leśnej grają zarówno polskie, jak i zagraniczne znakomitości. Inne interesujące sopockie wydarzenia, które odbywają się w mieście, to: Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Dwa Teatry, Festiwal TopTrendy i Kabareton, Sopot Film Festival. Sopot jest też gospodarzem ważnego turnieju tenisowego Orange Prokom Open (aktualne info - tu). Wśród najistotniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wyróżnić trzeba Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.

Typując Sopot na miejsce spędzenia wakacji warto zarezerwować odrobinę czasu na zwiedzenie także Gdyni i Gdańska. Najłatwiej jest dostać się tam popularną kolejką kursującą przez Trójmiasto. Prócz tego do Gdyni można dojechać rowerem specjalną ścieżką rowerową albo pieszo piaszczystym brzegiem.