Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/alpha-strasbourg.com/includes/menu.inc).

Z jakich powodów warto wybrać się w Bory Tucholskie?

Jezioro, Bory Tucholskie
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
W Polsce leżą trzy wielkie pasma górskie, a są to Góry Świętokrzyskie, Sudety a także Karpaty. Wszystkie są wprost przepiękne, masywne i urzekają ludzi odkąd pamiętają najstarsi z górali. Tatry to Karpat i są najczęściej wskazywanymi górami, w które wybierają się ludzie uprawiający turystykę górską w naszym kraju. Po polskiej stronie najwyższe są Rysy, mające 2499 metrów nad poziomem morza. Spora różnica w poziomach i ukształtowaniu terenu, liczne szlaki turystyczne ciągnące się przez góry i doliny, naturalna, nienaruszona przez człowieka przyroda z wieloma różnymi gatunkami flory i fauny a także jaskinie przystosowane do zwiedzania to jedynie cząstka tego, co zaprasza miliony turystów rokrocznie.

Bory Tucholskie
Author: Szymon Nitka
Source: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najbardziej czystych wód w Polsce. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest niezwykle różnorodna. Mieszkają tutaj iędzy innymi rzadko spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki. Ważnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, bajecznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk.

Rzeka częstokroć wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest nadzwyczaj słynny szlakiem kajakowym pośród miłośników tego sportu w całym kraju. W trakcie przebywania szlaku należy odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach 1845-1850.
Tatry
Author: Pawel Pacholec
Source: http://www.flickr.com
Chcąc wyjechać w Tatry, warunek konieczny to dobór odpowiedniego sprzętu do danej pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Jeśli ktoś nie zdąży lub zapomni o dokonaniu zakupu odpowiedniego sprzętu, będzie miał okazję aby zrobić to w Zakopanym, mieście leżącym u stóp tych cudownych gór.

Warto jednak pamiętać o czymś, zdającym się być dziecinnie łatwe w organizacji, często jednak rzeczywistość jest całkiem inna i w wielu przypadkach może być tak, że zostaje się z niczym. Mowa oczywiście o miejscach noclegowych. A gdzie znaleźć noclegi w Tatrach (gdy szukasz inspiracji, sprawdź tę stronę)? By całkowicie poznać wszystkie zalety Borów Tucholskich, trzeba udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz. Rejon Borów Tucholskich to nie tylko cudowna, unikalna przyroda, lecz również szereg małych i fantastycznych miejscowości, kryjących interesującą historię i bardzo dużo atrakcyjnych miejsc. Pośród nich wyróżnia się bez sprzecznie Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków.

Pośród najlepiej ocalonych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą uprzystępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, bowiem odbywa się tu wtedy najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy pasjonaci kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, tworzone przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz okazy używane do obrzędów. Interesującym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.